Yeşilay Haftası Kutlu Olsun

Her yıl Mart ayının ilk haftası, “Yeşilay Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler; sigara, alkol, uyuşturucu gibi sağlığımızı ruhsal ve bedensel yönden bozan, bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelenin göz önüne getirilmesine vesile olmaktadır.

İnsanın beden ve ruh sağlığını koruması, hayatını daha düzenli kaliteli bir şekilde sürdürmesi ancak, kişiye, aileye, topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açan maddi ve manevi bağımlılıklardan kurtulması ile mümkündür.

Dünya’da en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki olan sigara, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psikososyal sorundur. O kadar önem arz eden bir sorundur ki sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir.

Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir. Alkolün sinir sistemi, kan dolaşımı, karaciğer, böbrek, mide ve bağırsak sistemine olumsuz etkileri vardır.

Yine uyuşturucu maddeler ise beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır. Bağımlılıklarda beliren ilk bulgu akıl ve sinir sistemi hastalıklarıdır. Kullanan kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açarak toplumsal, ekonomik ve sosyal çöküntü oluştururlar.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü olarak bir hastalık olarak kabul edilen madde kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için vatandaşlarımızın en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına destek ve tedavi için müracaat edebileceklerini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

“1-7 Mart Yeşilay Haftasında bağımlılıktan kurtulun ve kendinize sağlıklı bir hayat armağan edin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir